Účastníme se soutěže „Řemeslo dnes a před sto lety“

14 Květen 2023

Žáci naší školy neustále dokazují, že jsou ochotni zapojovat se do projektů, které jsou nad rámec jejich školních povinností a věnovat jim spoustu svého volného času.

Důkazem je i soutěž „Řemeslo dnes a před sto lety aneb po stopách místních řemeslníků“ vyhlášená spolkem Řemesla v Kunštátě, které se účastní několik našich sedmáků: Michal Bednář, Jiří Danzinger, Anežka Knotková, Lukáš Kysilka, Pepa Palinek, Markéta Prügerová a Ondřej Toman (a to s nadšením a bez donucení!!!).

Soutěž spočívá ve zmapování místních řemesel s více než stoletou tradicí a následném sepsání práce na toto téma. V rámci Olešnice jsme měli jasnou volbu, MODROTISK DANZINGER a MORAVIAFLOR jsou právě takovými tradičními řemesly, která jsme pro svá zkoumání potřebovali.

Začali jsme tím, že jsme obě provozovny navštívili, abychom se s nimi zblízka seznámili. Setkali jsme se se vřelým přijetím rodiny Danzingerovy i paní Synkové a jejího syna, kteří byli ochotni nám věnovat svůj čas, ukázat nám vše možné i nemožné a poskytnout nám informace o historii i současnosti svých řemesel. Mohli jsme se jich na cokoli zeptat (a že jsme se ptali hodně) a oni nám trpělivě odpověděli na všechny naše všetečné otázky. Za to jsme jim velice vděční a moc jim děkujeme!!!

Pátrali jsme ale také v literatuře (např. v olešnické kronice) a také jsme sháněli fotografie. S těmi historickými nám velmi pomohl pan ředitel, když nám poskytl fotografie ze svého soukromého archivu, některé jsme si nafotili sami, abychom jimi práci doplnili.

Týmy, které se svou prací postoupí do druhého kola, budou prezentovat svoji práci na Svátcích řemesel a krásy ušlechtilých koní v Kunštátě 10. – 11. 6. 2023. My jsme svou práci odeslali a čekáme na výsledek, ale ať už naše práce postoupí nebo ne, my už jsme vyhráli: spoustu nových informací, zkušeností a hlavně praktickou ukázku toho, jak krásný vztah může mít člověk ke svému povolání, když do něj vloží své srdce, a to se pak odrazí i na výsledku.

Mgr. Petra Stloukalová

S velkým uznáním paní učitelce a žákům za odvedenou práci a s poděkováním rodinám Synkových a Danzingerových sděluji, že práce byla vyhodnocena jako velmi přínosná a žáci ji budou prezentovat na Svátcích řemesel a krásy ušlechtilých koní v Kunštátě 10. – 11. 6. 2023.

PaedDr. Zdeněk Peša, ředitel školy

Práce je zveřejněna v příloze článku