Matematický klokan

9 Duben 2024

Matematický Klokan
(mezinárodní matematická soutěž)

Naše škola se obdobně jako v předchozích létech zapojila do mezinárodní matematické soutěže Matematický klokan. Zapojily se všechny třídy naší školy a výsledky tří nejlepších žáků v kategorii byly zaslány k vyhodnocení. (Viz. příloha)

V okresním kole po vyhodnocení žáci naší školy zazářili.

Počet řešitelů v okrese Blansko

Jméno, příjmení

Nejlepší umístění v okrese Blansko

Cvrček

Helena Tomášková

1.-2.

Klokánek

Karel Coufal

5.

Benjamin

Jan Horáček

1.

Kadet

Daniel Bureš

11.-12.

Děkuji za organizaci soutěže všem vyučujícím matematiky 1. i 2. stupně ZŠ, kteří se ní podíleli. Úspěšným řešitelům blahopřeji.

PaedDr. Zdeněk Peša, ředitel školy

Z historie soutěže

Soutěž vznikla v sedmdesátých letech z podnětu prof. Petera O'Halloranav Austrálii, odkud se postupně rozšířila na další kontinenty. V Evropě se objevil Kangourou des mathématiques ve Francii v roce 1991. Od roku 1992 se postupně zapojovaly další evropské země (PL, D, GB, H, BG, E, ČR, SK, S, aj.). Již v roce 1994 soutěžilo na milion evropských dětí. Významnými patrony Klokana jsou Rada Evropy a Světová federace národních matematických soutěží.

Základní charakteristika soutěže

Matematický klokan je mezinárodně koordinovaná matematická soutěž, která je jednorázová a individuální (účastníci pracují samostatně pod dozorem zabezpečujícím regulérnost soutěže). Soutěž je určena širokému spektru zájemců od žáků 1.stupně až po studenty vysokých škol. V České republice se soutěží v pěti kategoriích podle věku žáků: Klokánek (4.-5. tř.), Benjamín (6.-7. tř.), Kadet (8.-9. tř.), Junior (1.-2. roč. SŠ), Student (3.-4. roč. SŠ).

Cíle soutěže

Již od svého vzniku si Klokan klade za svůj hlavní cíl popularizaci matematiky, zejména mezi žáky základních a středních škol. Klokan není jen soutěží, ale slouží také jako prostředek vzdělávání a výchovy - seznamuje žáky s neobvyklými metodami práce, přibližuje nové vztahy mezi známými pojmy, ukazuje zajímavé aplikace matematiky, využívá logické myšlení, prostorovou představivost, rozvíjí matematickou intuici. Zajímavá je pro žáky možnost porovnání vlastní úrovně s ostatními vrstevníky, a to i v mezinárodním měřítku.

Průběh soutěže

Vlastní soutěž probíhá vypracováním předloženého testu. V zemích s delší tradicí při pořádání Klokana, jako je Francie, se karty odpovědí vyhodnocují a výsledky zpracovávají pomocí výpočetní techniky. V některých zemích, nikoliv však v ČR, se od řešitelů vybírá vstupní poplatek sloužící k úhradě administrativních nákladů a cen.

Pořadatel v ČR

Univerzita Palackého v Olomouci, katedry matematiky přírodovědecké a pedagogické fakulty.

Další informace najdete na: http://www.matematickyklokan.net/