Střípky z výuky žáků 4. ročníku.

14 Květen 2023

Dne 10. března jsme společně s žáky 5. ročníku navštívili Divadlo Radost v Brně, kde jsme shlédli divadelní představení s názvem Kráska a zvíře. Jednalo se však o moderní adaptaci stejnojmenné klasické francouzské pohádky. Hlavní hrdinové pohádky se dostali do televizního studia a součástí tohoto televizního studia se staly i děti v hledišti. Ani jsme se nenadáli a napínavý příběh o síle obětavosti a lásky byl velmi rychle u konce. Pro některé žáky se jednalo o první návštěvu divadla, takže doufáme, že v příštím školním roce se budeme moci za divadelním představením vypravit znovu.

Duben byl z pohledu vyučování mimo školu mnohem více atraktivní. Týden po Velikonočním pondělí nás čekala výuka na Dopravním hřišti v Blansku. Tady jsme všichni byli už „ostřílení mazáci“, protože jsme dopravní hřiště navštívili už na podzim. Výuka na dopravním hřišti má část teoretickou a část praktickou. Výuka teorie probíhá v učebně a je zakončena psaním testu z dopravní výchovy. Během praktické části žáci absolvují jízdu na kole po dopravním hřišti. Nutno podotknout, že jízda zde není nic jednoduchého. Velké množství značek, křižovatek, přechodů pro chodce, semaforů, vlakových kolejí, a dokonce i kruhový objezd daly některým žákům hodně zabrat. Ten, kdo úspěšně splnil obě části výuky, byl odměněn průkazem cyklisty.

Hned následují den jsme se vydali do Hvězdárny a planetária v Brně. V sále digitária na nás čekalo představení, které nám pomohlo lépe se zorientovat mezi souhvězdími na noční obloze. Nahlédli jsme pod pokličku Sluneční soustavy, dozvěděli se také spoustu planetárních „nej“ a na vlastní oči jsme se mohli podívat do míst, kam se doposud odvážily jen meziplanetární sondy. A když už jsme byli v Brně, bylo potřeba toho pořádně využít. Odpoledne jsme navštívili ještě Moravské zemské muzeum, jehož součástí je pavilon Anthropos. Dozvěděli jsme se zde spoustu zajímavých informací o evoluci lidského rodu a o jeskynních malbách. Obdivovali jsme nejstarší keramickou sošku na světě, kterou je známá Věstonická Venuše. Mnohem víc nás všechny ale uchvátil proslulý mamut v životní velikosti, kterého nově doprovází jeho mládě.

Společně s žáky 4. ročníku jsme se také zapojili do projektu o putování po stopách vodníků v našem regionu, a proto jsme si do hodiny čtení pozvali pana ředitele PaedDr. Zdeňka Pešu. Požádali jsme ho o autorské čtení z knihy Pohádky a pověsti od Svitavy, od Svratky. Během čtení jsme si poslechli pověst o místní Hastrmánce a o vodníkovi na Křetínce a získali jsme tak další důležité informace. Za návštěvu velmi děkujeme. Myslím, že naslouchání některých žáků s otevřenými ústy dostatečně vystihuje to, jak byl děj napínavý a současně výborně zahraný.

Závěrem bych chtěla poděkovat panu řediteli, že nás v organizování vzdělávacích aktivit mimo školu plně podporuje. Moc si toho vážíme, protože ne vždy to bylo samozřejmostí. Poděkování patří i rodičům, kteří své děti v těchto aktivitách podporují finančně.

Mgr. Soňa Halámková, třídní učitelka 4. třídy

Antropos