Sedmáci v kině v Boskovicích

18 Duben 2023

V měsíci dubnu žáci 7. ročníku vyjeli do kina v Boskovicích, kde zhlédli dva dokumentární filmy a zúčastnili se besedy k nim.

Prvním z nich byl přírodopisný dokumentární film Jeseníky – království horské divočiny. Film se pyšní zachycením nádherných scenérií této rozmanité krajiny spolu s různými druhy zvířat, která zde žijí a ojedinělými rostlinami, která rostou v proměnlivých podmínkách hor. Při besedě, která následovala a vedl ji pan Lízna z boskovického kina, žáci sdělovali jejich vztah k přírodě, zamýšleli se nad její ochranou, nad současným stavem krajiny a nad tím, jak asi bude naše krajina vypadat v budoucnu.

Další dokument Návštěvníci představil život v polární oblasti, konkrétně v Longyearbyenu na Špicberkách. Sem se s manželem a třemi malými dětmi přestěhovala antropoložka Zdenka Sokolíčková, aby provedla vědecký výzkum o dopadu globalizace. V této zemi žije kolem 2500 lidí z padesáti zemí světa a obyvatelem se může stát každý, kdo si tady najde bydlení a zaměstnání, vízum není potřeba. Na začátku to vypadá, že hlavní hrdinka je s životem zde spokojena, užívá si čerstvý ledový vzduch a možnost trávit s dětmi čas venku, bez aut a hluku. Postupně však přichází pochybování i zklamání. Při četných výzkumných rozhovorech odkrývá také téma cizinců, kteří sem přišli, žijí tu, ale cítí se nevítaní. Místní úřady a vláda jim totiž nevytváří vhodné podmínky pro to, aby mohli zůstat. Nedostanou práci, nemohou najít bydlení. Lidé, kteří alespoň tři roky nežili na pevnině v Norsku, nemohou volit. Paní Sokolíčková se sama snažila pomáhat, i když se domnívala, že by se o mnohé měla postarat vláda. Po dvou letech pobytu se i ona s rodinou vrací zpět do České republiky...

1. zhlédnutí tohoto dokumentu následovala online beseda s režisérkou filmu s paní Veronikou Liškovou. Paní Lišková povykládala, jak probíhalo natáčení dokumentu, přiblížila konkrétní oblasti života v místě plném ledu a sněhu, upozornila na současné klimatické změny v této oblasti a velmi ochotně zodpověděla na všechny naše dotazy.
  2. od žáků na tyto filmy a besedy bylo velmi kladné a já věřím, že si rozšířili své znalosti a že je to zase o kus posunulo ke všímavosti, pomoci a k větší úctě k přírodě a lidem kolem nich.

Mgr. Lenka Němečková