Sdělení ředitele školy ve věci zajištění stravování žáků základní školy a dětí mateřské školy od září 2023

17 Květen 2023

Dne 3. 7. 2015 uzavřelo město - Rada města Olešnice - jako zřizovatel Základní školy a mateřské školy města Olešnice se společností SCOLAREST – zařízení školního stravování, spol. s.r.o., smlouvu o zajištění stravování. Stalo se tak v souladu s ustanoveními školského zákona a vyhlášky o školním stravování. Doba trvání této smlouvy byla stanovena od 1. 9. 2015 na 8 let. Tedy končí 31. 8. 2023.

Důvodem změny tehdy bylo (po vzoru navštívených škol v Bystřici nad Pernštejnem) pověřit školskou právnickou osobu Scolarest, (která je zapsaná stejně jako naše škola v rejstříku škol a školských zařízení), zajištěním školního stravování žáků ZŠ a dětí MŠ v Olešnici. Snahou bylo zajistit změnu. Takovou změnu, aby stravování žáků probíhalo nově prostřednictvím objednávkového systému, a to ze dvou až tří jídel denně. Stejnou nabídku a stejnou skladbu jídel využívají desetitisíce strávníků této společnosti na území celé republiky. Bonusem podepsané smlouvy v jejím dodatku bylo dovybavení školní kuchyně na náklady společnosti Scolarest.

Společnost Scolarest v létech 2015-2023 všem svým závazkům dostála a po dobu trvání smlouvy podmínky plnila. Současná Rada města rozhodla další smluvní vztah mezi městem a společností Scolarest (dnes Primirest) neuzavřít. Následně o tomto svém rozhodnutí informovala ředitele příspěvkové organizace ZŠ a MŠ města Olešnice.

Proto v souladu se školským zákonem, vyhláškou o školním stravování a zřizovací listinou školy převezme Základní škola a mateřská škola města Olešnice, příspěvková organizace, od 1. 9. 2023 zajištění hmotného zabezpečení žáků ZŠ a dětí MŠ (školní stravování).

V současné době probíhá jednání ve věci personálního zajištění a dovybavení stravovacího provozu v ZŠ a MŠ. Dále pak bude objednána výpočetní technika a programy objednávkového a pokladního systému.

Protože se praxe objednávání a odhlašování stravy od roku 2015 technicky posunula, bude snahou školy zajistit od nového školního roku nový elektronický objednávkový systém. Ten stávající končí současně se současným provozovatelem.

Pro malý stravovací provoz (vracíme se k praxi před rokem 2015) nelze dopředu garantovat výběr ze dvou až tří jídel ve školní jídelně ZŠ. Přesto bude postupně snaha zajistit 2 dny v týdnu dvě jídla tak, jak je tomu v některých stejně velkých školách. To však bude odvislé od zajištění dodavatelů potravin a náročnosti přípravy jídel z dodaných surovin.

Přihlášky ke stravování budou od začátku června k dispozici v kanceláři ZŠ. Předány budou také v písemné formě zákonným zástupcům dětí a žáků prostřednictvím učitelů ZŠ. (U dětí MŠ je stravování povinnou součástí docházky, přihlášení je tedy vyřešeno přijetím dítěte do MŠ). Přihlášky ke stažení budou také na webových stránkách školy.

Vyplněná přihláška ke stravování neznamená automaticky povinnost každodenního odběru jídla strávníkem, přihláška znamená možnost si ve školní jídelně vybraná jídla objednat. Přihlášky je třeba odevzdat do 23. června.

V rámci doplňkové činnosti organizace bude škola zajišťovat poskytování jídla cizím strávníkům. Také ti se musí ke stravování ve školní jídelně od 1. 9. 2023 přihlásit, a to také do 23. června.

PaedDr. Zdeněk Peša, ředitel ZŠ a MŠ města Olešnice