Projektový den pro žáky 9. ročníku "Parlament ČR"

18 Prosinec 2023
   Dne 14. prosince, v adventním čase, se uskutečnil pro žáky 9. ročníku ZŠ Olešnice projektový den "Parlament ČR".
   Žáci 9. ročníku s doprovodem tří pedagogů odjeli v ranních hodinách rychlíkem z Letovic do Prahy. Už to byl pro mnohé zážitek. Také jízda metrem není pro žáky každodenní zkušenost. Objednaná prohlídka Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se opozdila z důvodu zpoždění vlaku, nicméně o nic jsme nepřišli, protože mladý, pro věc nadšený průvodce nám umožnil prohlídku všech možných prostor budov poslanecké sněmovny, včetně jednacího sálu. Opět další zážitek. Postavit se zde k řečnickému pultu, to bylo něco, na co budou žáci jistě dlouho vzpomínat.
   Po návštěvě poslanecké sněmovny jsme vystoupali po schodech na Pražský hrad. Zklamáním pro nás bylo, že vstup do chrámu sv. Víta je pouze se vstupenkou a návštěvníkům není umožněno nahlédnutí do interiéru tak, jak tomu až donedávna bylo. Proto jsme se museli spokojit s prohlídkou venkovních prostor a zastavili jsme se u "Mrákotínského obelisku" na nádvoří. Další zastávka byla pod okny Vladislavského sálu.
   Po prohlídce hradu nás čekala prohlídka Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR. Prohlídku pro nás zajistila paní senátorka Ing. Jaromíra Vítková. Ta si na nás přes schůzi senátu našla chvíli, aby nás přivítala. (Děkujeme).Chvíli před naší návštěvou byl v senátu přítomen i prezident Petr Pavel. Tomu odpovídala i bezpečnostní opatření. Ta nás však neomezila a žáci mohli z galerie vidět i schůzi senátorů.
   Nenavštívit v době adventu Staroměstské náměstí s procházkou po Karlově mostě by bylo nemyslitelné. Proto jsme oba cíle procházky absolvovali. Nádherný vánoční strom a vánoční trhy navodily u všech předvánoční náladu. Tuto náladu pak umocnila i návštěva trhů na Václavském náměstí.
   Pak už jen pražské Hlavní nádraží a cesta rychlíkem zpět. Díky hospodářce školy Janě Štěrbové byly obě cesty s místenkami v rezervovaných kupé rychlíku. Objednaný autobus nás už v pozdních večerních hodinách dopravil z Letovic zpět do Olešnice.
   Věříme, že tento projektový den v Praze, opakující se každoročně pro žáky 9. ročníku, byl i pro ty letošní přínosem, poučením a konečně i nezapomenutelným zážitkem.

Organizátoři projektového dne: PaedDr. Zdeněk Peša, Ing. Pavel Habanec, Ing. Miroslav Halámek