Projektové dny v Brně

14 Květen 2023

Páteční odpoledne ve dnech 21. a 28. dubna 2023 patřila výjezdům našich žáků do Brna Slatiny. Konkrétně jsme zde navštívili organizaci Akademie mladých vědců, která má svou provozovnu ve vzdělávacím centru Smart Bricks. Chcete vědět víc? Mrkněte na video ZDE.

V prvním termínu se do Brna vypravili žáci 4. třídy, kterým se věnovaly lektorky s tématem Zemětřesení. Dověděli jsme se, jaké mohou být příčiny vzniku zemětřesení, a jak je možné předcházet katastrofickým následkům zemětřesení.  Po teoretickém úvodu se děti pustily do stavby vlastních modelů budov ze stavebnice LEGO Education. Následně své modely testovaly a zkoušely, jaký model stavby nejdéle odolá zemětřesení. Vše si děti musely samostatně naprogramovat a stavby také postupně vylepšovaly tak, aby zemětřesení co nejdéle odolaly.  Posledním bodem setkání byla prezentace práce a výsledků pokusu. Každá dvojice dětí představila ostatním svůj model budovy a ukázala jakou sílu zemětřesení stavba vydrží.

Následující týden se do Smart Bricks vydala další skupina, tentokrát sestavená z žáků 2. a 3. třídy. Děti se věnovaly tématu Recyklování. Podrobně jsme si vyprávěli o možnosti znovuvyužití různých materiálů a jejich třídění.  Následně si všichni postavili recyklační vůz, který separoval specifický odpad. Práce dětí zahrnovala stavbu modelu vozu, jeho naprogramování a následnou prezentaci svým spolužákům.

Během obou programů bylo rozvíjeno vzdělání dětí na základě speciální výukové metody STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics). V rámci programu děti pracovaly kooperativně, a dověděly se mnoho o daném tématu. Největším zážitkem pro všechny bylo především jednoduché programování.  Pro většinu žáků se totiž jednalo o vůbec první zkušenosti s programováním. Nutno dodat, že všichni svůj, zpočátku nelehký úkol, výborně zvládli.

Mgr. Soňa Halámková, koordinátor projektových dnů