Nový systém přijímacího řízení na střední školy

1 Únor 2024

V tomto školním roce mohou uchazeči podat až tři přihlášky na střední školy místo dvou. Na přihlášce si určí svoje závazné pořadí škol podle priority. Po přijetí přihlášek matematický algoritmus určí (podle toho, kterou školu žák upřednostňuje, dále podle počtu volných míst v daném oboru, podle výsledků předchozího vzdělávání a bodového zisku u přijímacích zkoušek žáka), na kterou školu bude daný žák přijat.

Přihlášky se mohou podávat třemi způsoby, přičemž nejvíce doporučovaný je způsob elektronického podání, kdy se rodič přihlásí pomocí bankovní identity ke svému dítěti, kliknutím vybere dané školy a obory, nahraje přílohy (lékařské potvrzení, poslední dvě vysvědčení, výsledky z olympiád) a jediným finálním kliknutím odešle všechny tři přihlášky.

Díky algoritmu přiřazování pak odpadnou různé události, které předchozí přijímací řízení znepříjemňovaly, např. telefonáty na střední školu, na kterou přijatý žák nechce nastoupit, podávání odvolání a čekání studentů „pod čarou“ na případné přijetí, podávání zápisových lístků apod.

Přejeme všem rodičům, aby záludnosti nového způsobu podání přihlášek bez problémů zvládli a všem deváťákům, aby se dostali na vysněnou školu uvedenou na prvním místě.

Jana Sýkorová, kariérová poradkyně