Moc slova

25 Březen 2024

Vulgární slova, posměch, lži, pomluvy se často stávají příčinou nedorozumění, zranění, rozpadu přátelství. A právě programem o tom, jakou moc má naše volba slov a jaké důsledky může mít nevhodná komunikace, žáky třídy 8. A provázela paní lektorka Petra Dadáková.

Žáci se prostřednictvím rozmanitých příběhů ponořili do různorodých komunikačních situací

a hodnotili vhodnost použitých verbálních, neverbálních projevů, zamýšleli se, zda taková komunikace a chování může ublížit či pomoci a hledali vhodnější možnosti pro řešení vzniklých konfliktů. Silným momentem pro mnoho žáků bylo také zhlédnutí videa, ve kterém muž, který se narodil bez končetin, vyprávěl o posměchu, urážkách okolí na jeho osobu a také o své odvaze, kdy lidem, kteří ho atakovali, dokázal říct, co se mu nelíbí.

V průběhu programu byli žáci trénováni a motivováni k tomu, aby při interakcích s druhými uměli najít vhodné nástroje pro sdělení pochvaly i konstruktivní kritiky, věděli, jak ovládat své emoce, dokázali se omluvit, vhodně vyjádřit svůj nesouhlas nad nepříjemnými situacemi, s kterými se od jiných setkají a také si uvědomovali, že za své chování nesou vlastní zodpovědnost.

Kéž se vhodnými slovy i činy daří posilovat mezilidské vztahy nejen proškoleným osmákům, ale i nám všem ostatním!

Mgr. Lenka Němečková