Mezinárodní den čísla pí

25 Březen 2024

Číslo pí, jako konstantu 3,14, která udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru si ze základní školy snad pamatují mnozí, má dokonce 14. 3. také svůj mezinárodní den. Tento den proto, že se ve Spojených státech v datu píše nejdříve číslo měsíce a poté dne.

Pro připomínku oslavy si žáci mohli prohlédnout několik informačních plakátků o tomto čísle.

Po jejich pročtení a praktickém vyzkoušení si některých úloh se mohli dozvěděli odpovědi na otázky typu: Co značí pí? Jaká je jeho hodnota? Kdo má světový rekord v zapamatování si číslic této nekonečné konstanty? K jakým výpočtům poslouží? Kolikrát se otočí kolo na dráze? ... Pro některé žáky z vyšších ročníků to bylo opakování, pro jiné seznámení se s touto konstantou. Pro všechny to však byla možnost zapojit se do kvízu o ceny.

Soutěže se zúčastnilo 15 žáků, z nichž 6 žáků zodpovědělo všechny otázky správně.

Za své prokázané znalosti a účast v soutěži byli odměněni všichni soutěžící.

Mgr. Lenka Němečková