Malí knihaři z olešnické ZŠ

11 Duben 2024

Inovativní vzdělávání žáků ZŠ v projektu ZŠ a MŠ města Olešnice 002 s podporou MAP MAS Boskovicko Plus

Dne 9. dubna 2024 uskutečnila třicítka žáků naší školy exkurzi čtenářských klubů prvních tříd a vlastivědného kroužku do rodinného knihařství rodiny Oujeských (s více než 80 letou tradicí v Boskovicích). Ti se snaží toto staré řemeslo rozvíjet i v dnešní době v budově starobylé sýpky, která stojí v Boskovicích už přes 200 let.

Tak se z našich žáku pod vedením nadšených knihařů po více než dvou hodinách stali „Malí knihaři“. Co viděli a co se naučili?

Bylo jim představeno knihařské řemeslo. Formou hry se seznámili s nástroji a stroji, které knihař používá. Praktickou ukázkou výroby jednoho zápisníku poznali, jak vzniká nová kniha.

Při práci v menších skupinách si sami vytvořili tři originální výrobky přiměřené věku a zručnosti. Žáci prozkoumali všechna přístupná zákoutí staré Sýpky a na závěr programu si s Oujeskými zazpívali jarmareční píseň O jednom knihaři.

Děkujeme rodině Oujeských a MAP ORP Boskovice za zpestření práce našich kroužků v rámci inovativního vzdělávání žáků naší školy.

Vedoucí: Mgr. Dagmar Pešová, Mgr. Martina Nykodýmová, PaedDr. Zdeněk Peša