Kouzlo vaření

20 Listopad 2023

„ Kouzlo Vaření s dětmi: příběh štrůdlování a společného tvoření“

Vaření s dětmi není pouze způsobem, jak ukojit hladové žaludky, ale také skvělým způsobem, jak budovat společně nezapomenutelné zážitky a naučit malé kuchaře základům kulinářství. Nedávno jsme měli možnost vyzkoušet něco nového a vytvořit společně štrůdl. Toto dobrodružství plné smíchu, strouhání a krájení se stalo nejen gastronomickým zážitkem, ale také příležitostí k posílení třídních vazeb. Prvním krokem naší kulinářské výpravy byla volba receptu na štrůdl. Rozhodli jsme se pro tradiční jablečný štrůdl, který vyžaduje základní suroviny. Těsto je jádrem každého dobrého štrůdlu, a tak jsme s pečlivostí a radostí mísili mouku, přidávali máslo a nakonec pivo. Děti byly nadšené z možnosti zapojit se do této fáze procesu. Během této části jsme si povídali o tom, jak se těsto mění, a děti si vyzkoušely, jaký je rozdíl mezi suchou a vlhkou moukou. Náplň byla dalším vrcholem našeho kuchařského dobrodružství. S láhví skořice v jedné ruce a kudrlinkami oloupaných jablek v druhé, děti si vychutnávaly aroma, které se šířilo po kuchyni. Vytváření náplně bylo jako malířské plátno, každý mohl přidat svůj vlastní umělecký dotek. Některé jablečné kousky byly velké, jiné malé, a to díky rozmanitosti ruční práce naší malé kuchařské brigády. Poté přišla na řadu umělecká část a to skládání štrůdlu. Děti byly nadšené, když se dostaly k rolování těsta a umístění náplně na správné místo. Každý měl svůj vlastní styl, a tak jsme měli unikátní štrůdl, který byl výsledkem společné práce. Když byl štrůdl připraven k pečení, vložili jsme ho do trouby. Děti sledovaly s napětím, jak se těsto zlatě zbarvuje a vytváří svou lákavou vůni. Konečně přišel čas vyndat náš společně vytvořený poklad z trouby. Při stolování jsme si užívali slastné chvíle spojené s ochutnáváním naší práce. Každé sousto bylo plné lásky, starostlivosti a radosti ze společného úspěchu. Ochutnávání nás přesvědčilo, že nejlepší poklady jsou ty, které vytvoříme společně. Vytváření štrůdlu s dětmi bylo nejen gastronomickým dobrodružstvím, ale také příležitostí k budování třídních vztahů a sdílení radosti ze společné práce. Kouzlo vaření spočívá nejen v konečném výsledku na talíři, ale také v cestě, kterou podnikáme společně. Pamatujte si, že i ta nejmenší kuchařská dobrodružství mohou vytvářet nezapomenutelné vzpomínky a posilovat pouta ve třídě.