Jazykový šampionát

22 Listopad 2023

Žáci učící se německý jazyk se zapojili do online soutěže Jazykový Wocabee šampionát, který probíhá od kola okresního až po mezinárodní finále.

Kritériem hodnocení v soutěži je píle žáků při učení se slovní zásoby. Čím více slovíček žák procvičí, tím více se naučí a také více bodů za správné odpovědi získá. Žáci ve třídě soutěží jako tým a vítězi se stávají ty kolektivy, které získají nejvyšší průměrný počet bodů na jednoho žáka.

Do okresního kola soutěže, které proběhlo v týdnu od 23. 10. do 27. 10., se zapojily skupiny němčinářů z 7. třídy, 8. A, 8. B a z 9. ročníku. Žáci ze 7. třídy, kteří se němčinu učí od září letošního roku, se s fungováním aplikace a s trénováním jazykových dovedností v ní teprve seznamovali. Osmákům a deváťákům toto online prostředí již nečiní obtíže, a tak se učit slovní zásobu a získanými body přispívat do týmu celé skupiny mohli úplně všichni. Pilní žáci opakovali a nová slovíčka se učili doma, utkávali se mezi sebou o přední příčky v rámci skupiny a také povzbuzovali ty ostatní, ať také pomohou svým učením zvýšit bodové skóre celého týmu. A jaký byl tedy výsledek snahy všech zapojených? V okresním kole se němčináři z 7. třídy umístili na 10. místě, z 9. ročníku na 5. místě, žáci z 8. A na místě 4. a žáci z 8. B obsadili 2. místo, čímž si zajistili účast v krajském kole.

Postup do krajského kola se stal pro němčináře z 8. B impulsem k dosažení co nejlepšího umístění. Kdo do té doby slovíčka neprocvičoval, tak teď začal-prostě musel. Houževnatí soutěžící bedlivě sledovali a kárali ty, kteří nepracovali, udávali tempo i množství, které by se mělo zvládnout. Procvičovalo se ve škole, ale nejvíce času nad zapamatováním si slovíček a naťukáním správné odpovědi žáci trávili ve svém volnu. Pro mě osobně bylo povzbuzující těmto nadšeným a cílevědomým žákům doplňovat a rozšiřovat slovní zásobu. Pro zodpovědné osmáky to byl opravdu náročný týden, po němž přišla odměna-němčináři z 8. B získali 5. místo v kraji.

Jmenovitě chválím žáky, kteří v průběhu soutěže plnili mnoho slovíček, a tak pro skvělá umístění celé třídy v rámci okresu a kraje, dělali maximum. Jsou to: Eva Nykodýmová (7. třída), Antonín Sýkora, František Urban, Michaela Prosecká, Markéta Prügerová (8. B), Markéta Vázlerová, Tadeáš Hloušek (8. A), Lucie Hrůzová, Pavel Jančev (9. ročník). V krajském kole pak žáci z 8. B získali vysoký průměr bodů díky velké snaze a vytrvalosti Antonína Sýkory, Matěje Škorpíka, Michaely Prosecké, Markéty Prügerové.

Odhodlání, disciplína a vůle všech zapojených dětí včetně podpory jejich rodičů, kteří jim umožnili věnovat se soutěži i doma, si zaslouží velké poděkování a uznání. Obsazení předních míst ve výsledkové listině v této soutěži neznamenalo pouze zdokonalení se dětí v jazykových dovednostech a v rychlosti psaní na počítači, ale zejména také upevnění jejich vlastní trpělivosti, vytrvalosti, budování sebedůvěry i důvěry ve spolehnutí se jednoho na druhého, uvědomění si, že při spolupráci záleží na aktivitě každého člena týmu a určitě v neposlední řadě to byla radost z dobře odvedené činnosti na základě jejich potenciálu, vnitřní motivace a vlastní zodpovědnosti.

K těmto dosaženým cílům blahopřeji všem němčinářům!

Mgr. Lenka Němečková