Filmový festival - Boskovice

1 Květen 2024

   V dubnu jsme navštívili kino v Boskovicích, abychom zhlédli dokumentární filmy v rámci filmového festivalu o lidských právech.

Dva filmy se zabývaly situací v Afganistánu. Viděli jsme, jak tamní život pod mocí Talibánu je těžký a nespravedlivý. Zvláště pak pro ženy, které nemohou bez vážného důvodu vycházet z domu, musí chodit zahalené v burce, nemají možnost se vzdělávat a ani pracovat. Po těchto dokumentech jsme se online spojili s novinářkou afgánského původu Fatimou Rahimi. Podělila se s námi o svůj životní příběh, o tom, jak vnímá situaci ve své rodné zemi a odpovědala na naše dotazy. Její rodiče s ní a jejími sourozenci kvůli Talibánu utekli v roce 1999 z Afganistánu. Tenkrát jí bylo osm let. Po roce únavného putování se dostali do České republiky a po čtyřech letech strávených v uprchlických táborech se usadili v Šumperku. Paní Rahimi nyní studuje a pracuje v Praze.

Žít v Afganistánu musí být pro ženy velice vyčerpávající a obdivujeme všechny, které za získání základních lidských práv bojují a nebojí se nasadit i vlastní život. Doufáme, že se jim to podaří.

Další z dokumentů se odehrával v Norsku. Na severu se měla začít těžit měď. Těžba by měla negativní dopad na místní přírodu, ohrozila by zachování tradic a prostředí domorodých obyvatel Sámů. Mladá dívka Ella, popová zpěvačka, která patří k národu Sámů, se rozhodla za zachování norské přírody aktivně bojovat. Obdivujeme Ellu za její statečnost stále oslovovat ostatní lidi a uspořádávat řadu různých protestů pro záchranu krajiny, přestože se dostávala do konfliktů s lidmi z firmy pro těžbu. Díky odvaze všech protestujících a jejich cílevědomosti se nakonec těžba nekonala.

Filmový festival se nám líbil a děkujeme paní učitelce Sýkorové a Němečkové, že pro nás zajistily zhlédnutí těchto zajímavých dokumentů. 

Ema Hloušková, Anežka Knotková, Michaela Prosecká, Anna Sedláková-žákyně 8. B