Exkurze žáků 9. ročníku

2 Prosinec 2022

Ve čtvrtek 1. 12. 2022 se uskutečnila tematická exkurze žáků 9. ročníku základní školy v Praze. Tématem, vedle návštěvy historických památek staré Prahy, byla návštěva obou komor Parlamentu ČR. Nejdříve poslanecké sněmovny s výkladem průvodkyně a návštěvou galerie nad jednacím sálem. Protože právě probíhala schůze poslanecké sněmovny, mohli žáci sledovat její průběh. Mimo jiné představení zákona ministrem Jurečkou a připomínky poslanců k návrhu. Žáci měli možnost vidět politiky, které dosud mohli znát pouze z televizní obrazovky.

Návštěvu Pražského hradu zpestřila výměna stráže v pravé poledne. Chrám sv. Víta ohromil všechny svojí velikostí i atmosférou. Výklad o historii hradu i „Mrákotínského obelisku“ uprostřed nádvoří byl jen krátkou zastávkou před návštěvou vánočních trhu na Pražském hradě.

Po sejití schodů k Valdštejnskému náměstí čekala žáky návštěva Senátu Parlamentu ČR. Zde nás přivítala paní senátorka Ing. Jaromíra Vítková, která návštěvu zajistila. Průvodkyně nás pak provedla historickými prostorami budovy senátu a seznámila nás s obdobím výstavby objektu a dobou třicetileté války a postavou generála Valdštejna.

Protože i zde probíhala schůze senátu, měli jsme možnost potkávat na chodbách některé senátory a všechny přítomné pak vidět při jejich jednání v jednacím sále, když jsme byli pozváni na galerii. Vstřícnost a úsměvy senátorů všechny účastníky olešnické výpravy potěšil.

Nezapomenutelným zážitkem byla zkušební jízda metrem mezi stanicemi Malostranská a Staroměstská. Žáci měli možnost vidět, jak vypadá jízda metrem v dopravní špičce.

Závěr exkurze patřil návštěvě adventních trhů na Staroměstském i na Václavském náměstí. Jízda rychlíkem z Hlavního nádraží v Praze do Letovic rychle uběhla a v Letovicích už čekali rodiče, aby žáky po náročném dni plném zážitků odvezli domů.

Poděkování za zajištění tohoto zážitku a cesty za poznáním patří doprovázejícím pedagogům i rodičům žáků. Žáci z olešnické školy svým vzorným chováním a dochvilností se také velmi zasloužili o to, že lze uvažovat o organizaci obdobných exkurzí i někdy příště.