Exkurze v zahraničí

30 Červen 2023

Na začátku měsíce června jsme s žáky 7. až 9. třídy vyjeli na třídenní poznávání do Rakouska a Německa.

Naše první zastávka umožnila nahlédnout do zla nacismu a vnímat tragický osud mnoha lidí během 2. světové války. Navštívili jsme totiž koncentrační tábor Mauthausen. Dalším cílem cesty byl augustiniánský klášter v Sankt Florian. Tento klášter byl podle legendy postaven na místě, kde byl pohřben svatý Florián. Návštěva kláštera s místní paní průvodkyní byla pro některé žáky prvním poslechnutím si souvislého výkladu v němčině v reálném prostředí. Ze Sankt Florian jsme odjeli do místa našeho ubytování, do Lince. Po ubytování se a večeři jsme šli ještě nasát večerní atmosféru tohoto hlavního města. A i když bylo po jídle, tak na hamburgery, hranolky a zmrzlinu se u většiny dětí místo ještě našlo.

Neobvyklým zážitkem druhého dne naší cesty byl Kehlsteinhaus (Orlí hnízdo). Většinu nadchla jízda tamním autobusem, který jel vzhůru po strmé klikatící se silnici, projížděl několika tunely a zdolával tak výškový rozdíl 700 metrů. Po vystoupení z autobusu jsme prošli ve skále vybudovaným tunelem, abychom nastoupili do dobového výtahu, který nás vyvezl k horské pevnosti, která byla zbudována jako dar k 50. narozeninám Hitlera. Tady jsme se seznámili s historií místa, prohlédli si prostory budovy a z výšky 1 834 metrů jsme se při slunečném počasí kochali nádhernými výhledy na zasněžené vrcholky Alp a na ledovcová jezera v údolí. Po této podívané jsme vyrazili za další poznáním, a to do solných dolů v Bertesgaden.

Již samotný začátek vstupu do solných dolů, v nichž se sůl získává od roku 1517, byl veselý. Dostali jsme pracovní kombinézy a se slovy místní obsluhy ,,máčkat, máčkat“ (i Němci se učí česky:-)) jsme nasedli do důlního vláčku a vyrazili do útrob jeskyně. Zde jsme následující hodinu byli okouzleni rozmanitostí řady akcí, které následovaly. Zhlédli jsme holografickou projekci, která nám přiblížila, jak vlastně sůl v horách vznikala, sklouzli jsme se 40 m dlouhou dřevěnou havířskou skluzavkou, plavili se lodí po podzemním solném jezeře, viděli působivé efekty na zdech jeskynních prostor, prohlédli nástroje sloužící k získávání soli a prostřednictvím interaktivního modelu s filmem jsme se dozvěděli, jakým způsobem se sůl těží až dodnes - louhování a odčerpáváním solanky, kterou jsme také mohli ochutnat. Prohlídka to byla velkolepá a všichni jsme odcházeli s prožitky překvapení, napětí, úžasu, radosti, dojetí, ...

Poslední den našeho výjezdu jsme navštívili zámek Schallaburg. Při jeho prohlídce jsme putovali od vrcholného středověku až do 16. století, ve kterém se uskutečnila přestavba hradu na renesanční zámek. Na zámku se také konala výstava Být dítětem. Po jejím hravém prozkoumání jsme nasedli do autobusu a odjeli do hlavního města Dolního Rakouska do St. Pölten, kde před odjezdem zpět domů byl ještě rozchod.

Za bezpečné návrat domů a bezproblémový průběh celé exkurze patří velké poděkování cestovní kanceláři k&m tour s.r.o., která se postarala o organizační zajištění, poskytla nám trpělivého pana řidiče Řezníčka a zkušenou paní průvodkyni Skořepovou, která nás podrobně seznamovala s navštívenými místy. Děkuji také pedagogickému doprovodu paní učitelce Sýkorové a panu ředitelovi Pešovi, kteří se věnovali žákům. V neposlední řadě děkuji rodičům, že svým dětem tento zájezd umožnili a všem 40 zúčastněným žákům, kteří vzorným chováním a přístupem se zasloužili o to, že tento pobyt jsme si všichni výborně užili.

Věřím, že takové vícedenní exkurze jsou pro žáky zdrojem dalšího vědění, neobvyklých zážitků, cenných vzpomínek, upevnění přátelství a stávají se také impulzem k touze poznávat další nová místa i motivací k učení se cizí řeči.

Mgr. Lenka Němečková