Další rok práce kroužku Úžasná biologie se uzavřel

22 Červen 2023

Biologický kroužek je již stálicí v nabídce volnočasových aktivit naší školy. Každé pondělí se zájemci chtiví dalšího poznání scházejí, aby se dověděli ještě více o fungování přírody, osvojili si badatelské metody, na které ve vyučování přírodopisu není tolik času, upevnili si znalosti v poznávání rostlin a živočichů a pravidelně uskutečňovali terénní výpravy, bez kterých opravdové poznání přírody není možné. Nedílnou součástí práce tohoto kroužku je i příprava žáků na biologickou olympiádu, ve které každoročně býváme velmi úspěšní. Tato příprava probíhá od září do února, kdy se koná školní kolo, kterého se účastní všichni žáci kroužku. Vzhledem k rozsahu  a odbornosti studijní látky se jedná o relativně náročnou olympiádu a členové kroužku k přípravě zodpovědně přistupují. Na začátku každého roku je vyhlášeno určité téma aktuálního ročníku olympiády, ke kterému je vydán poměrně rozsáhlý odborný studijní text.  Ten si žáci doma podle pokynů procházejí a na schůzkách si  znalosti upevňujeme. Dále je vydán seznam organismů k poznávání, což formou různých her rovněž procvičujeme. Součástí školního kola je i laboratorní práce, kdy žáci prokáží nejen svoje svoji zručnost, ale také schopnost získané závěry správně reprodukovat a zapsat do protokolu. Úroveň znalostí ve školním kole byla většinou velmi dobrá, bohužel však do okresního kola mohou postoupit jen dva žáci. Za mladší kategorii to byl  Jan Horáček a Antonín Sýkora, ve starší kategorii Klára Horáčková a Štěpán Krejčí. Součástí postupu do okresního kola je i vypracování biologického úkolu, jehož zpracováním se žáci učí na základě vlastního bádání vypracovat odbornou práci a  bodování tohoto úkolu  je součástí okresního kola. Naši žáci se umístili v okresním kole na nejpřednějších místech, nejlépe se zadařilo Štěpánu Krejčímu, který ve své kategorii neměl přemožitele. Tím pádem všichni čtyři žáci postoupili do krajského kola, které se konalo v Brně v Lužánkách. Testy krajského kola již obsahují mnohé záludnosti, kdy si  žák musí dávat získané informace do souvislostí, vyvozovat závěry, stavět na informacích, které zná z hodin přírodopisu a rozumět odborným textům. Součástí krajského i okresního kola je samozřejmě i výše zmíněná poznávačka a laboratorní úkol. Olešničtí žáci se ani v krajském kole nenechali zahanbit a v konkurenci ostatních základních škol i  gymnázií zaujali přední místa. Ve starší kategorii se umístila Klára Horáčková jako sedmá a Štěpán Krejčí zaujal také pěkné 13.místo. V mladší kategorii Antonín Sýkora skončil jako sedmý a Jan Horáček jako osmý. Je potěšitelné, že všichni členové kroužku, kteří přes dlouhodobou přípravu nemohli pokračovat dále do okresního kola olympiády, což je jistě pro každého zklamáním,  na náš kroužek nezanevřeli, naopak všichni “úžasní biologové” pokračovali až do června v našich různorodých aktivitách a nyní pevně věřím, že po prázdninovém odpočinku a mnohých chvílích strávených v přírodě se v září opět potkáme v učebně přírodopisu a opět se plni elánu vrhneme do další skvělé objevitelské práce.

Mgr. Jana Sýkorová