Budeme se loučit se s deváťáky, aneb je po přijímacích zkouškách

10 Květen 2023

Měsíc červen bude zakončením školního roku 2022/23. Pro 25 žáků z 9. ročníku, jednu žákyni z 8. ročníku a 3 žáky pátého ročníku skončí školní docházka v Základní škole v Olešnici. Odejdou na střední školy, které si zvolili, kam se hlásili, a nakonec v dubnu skládali přijímací zkoušky.

Letošní rok absolvuje základní školy o bezmála pětinu více žáků z 9. (populačně silného) ročníku než před několika léty. Znamená to v případě nejen maturitních oborů významně větší převis přihlášených žáků nad přijatými studenty.

Je nejenom vizitkou samotných žáků, ale současně jejich vyučujících, že naši žáci byli 100% úspěšní v prvním kole přijímacích zkoušek. Je to dáno jistě i správným rozhodnutím při volbě školy podle zájmu a schopností žáků.

Z pátého ročníku se hlásili do primy osmiletých gymnázií 3 žáci. Všichni byli přijati. Z ostatních absolventů školy byli přijati 2 žáci na čtyřletá gymnázia. Na průmyslové, pedagogické školy a lycea další 4 žáci, na ostatní studijní obory zakončené maturitou pak ještě dalších 9 žáků. Na učební obory se hlásilo a bylo přijato 11 žáků.

Školní docházka do olešnické základní školy není jistě „laciným“ studiem, kdy všichni odcházejí s jedničkami. Je často náročnou přípravou do dalšího studia i do životní praxe, kde není nic zadarmo. Naši žáci, jak jsem přesvědčen, se při dalším studiu neztratí. Škola jim dala dobrý základ, jak konečně výsledky přijímacích zkoušek ukazují. Chci věřit, že na své učitele, svoji školu, nezapomenou a že naše škola bude i do budoucna ta jejich, na kterou budou v dobrém vzpomínat.

PaedDr. Zdeněk Peša, ředitel školy