Beseda s odborníkem z praxe

30 Říjen 2023

Nedílnou součástí práce školy je i pomoc při výběru vhodné profesní orientace a střední školy žákům deváté třídy. Vhodným doplňkem může být i projekt Den pro školu, kdy do školy přijede dobrovolník, který sděluje žákům své zkušenosti z praxe. K nám zavítal pan inženýr, který doslova z ničeho vybudoval prosperující zahradnickou firmu a žákům předával své životní postřehy. Žáky zaujalo líčení toho, jak se z momentálního nápadu pustil do podnikání, což nikdy neměl v úmyslu a povídání o tom, jak člověk nikdy neví, před jaké zkoušky ho život postaví a že nejdůležitější je houževnatost, vytrvalost, schopnost poprat se s překážkami či přiznat si svoji chybu a jít dál. Celá beseda a následná diskuze se nesla v duchu toho, že člověk nikdy neví, jaké znalosti ze školy bude kdy v životě potřebovat a že i když si teď žáci zvolí studium profese, která je nakonec neuspokojí, vždy je možnost hledat a najít jinou životní cestu. V hodinách jsme se potom ještě k besedě vrátili a vzhledem k tomu, že si žáci odnesli zajímavé postřehy, považuji takové setkání za velmi vhodný doplněk jejich základního vzdělání.

Mgr. Jana Sýkorová, kariérová poradkyně