Školní výlet osmáků

31 Květen 2023

Období školních výletů je jedním z nejoblíbenějších celého školního roku. Letos ho zahájily třídy 8.A a 8.B. Společně vyrazily směr Jeseníky v úterý 23.května, konkrétně do Velkých Losin.

První den jsme navštívili losinský zámek, neblaze proslulý čarodějnickými procesy v době Žerotínů. Překvapilo nás množství pokojů, které se do dnešní doby dochovaly v původním nerekonstruovaném stavu. Celé arkády zámku byly vyzdobeny dřevěnými bystami jelenů s pravým parožím. Největší byl šestnácterák.

Ze zámku jsme zamířili k elektrárně Dlouhé stráně. V Koutech nad Desnou k nám do autobusu přistoupil pan průvodce Vávra, který nás provedl technickým zázemím elektrárny, vysvětlil nám fungování nádrží a ukázal nám spodní i horní nádrž. Dostali jsme se tak do výšky 1350 m.n.m. téměř bez námahy, protože většinu trasy nás svezl autobus. Přestože nás pan průvodce na začátku strašil blížícím se deštěm, mohli jsme se u horní nádrže kochat výhledem na Praděd, Petrovy kameny a jiné dominanty Jeseníků, ale také sluncem osvíceným údolím Šumperska.

Ubytovali jsme se v chatkách campu Losinka, kde jsme dostali průměrnou večeři, avšak dobré chuti. Druhou večeři nám obstarala paní učitelka Prudká formou opékání buřtů. Po pár písničkách u ohně jsme byli rozehnáni ke spánku. Sotva jsme usnuli, když se z jedné z chatek ozvalo dívčí pištění. Vyděšené “obrovským” pavoukem se odmítaly vrátit zpět do chatky. Až po úplné likvidaci pavouka se uklidnily a mohli jsme všichni spokojeně spát.

Druhý den nás čekala výborná snídaně. Pěšky jsme došli k jedné z památek UNESCO - Ruční papírně Velké Losiny. Výklad nebyl příliš záživný, ale zaujala nás samotná výroba papíru. Nejzajímavější surovinou pro výrobu papíru pro nás byl sloní trus ze ZOO Praha. Po papírnách nás čekala nejzábavnější část programu v podobě návštěvy Termálních lázní Velké Losiny. Vyblbli jsme se do únavy v protiproudu, na tobogánu, na kterém musela paní učitelka Slavíčková ručkovat, jak jí to nejelo, a nejvíce jsme se pobavili při vodním tancování s paní plavčicí.

Odjížděli jsme unavení, ale spokojení. Těšíme se, co nám paní učitelky připraví příští rok.