Projektové dny v ZŠ a MŠ Olešnice

16 Červen 2021

Pandemie koronaviru ovlivnila dění ve všech oblastech našeho života. Velmi výrazným způsobem se promítla také v oblasti školství. Negativně byla poznamenána jak výuka, tak i volnočasové aktivity žáků, a především projektové dny plánované v letošním školním roce ve školním klubu, družině a mateřské škole. I přes značná omezení, kdy nám hygienická opatření „svazovala ruce“ se nakonec přece jen podařilo velkou část projektových dnů zrealizovat.

Již na podzim, před prvním zavřením škol jsme se s dětmi pod vedením pana Jiřího Danzingera v Modrotisku zapojili do šití roušek. Navštívili jsme také keramickou dílnu pana Petra Jílka, kde proběhlo vánoční tvoření z keramické hlíny. Děti si mohly vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, což se všem moc líbilo. Předvánoční období jsme zakončili výrobou adventních věnečků, svícnů, třpytivých šišek a růžiček pod vedením pana Milana Synka v Moraviafloru.

V době, kdy byly školy otevřeny pouze pro žáky první a druhé třídy jsme uspořádali projektové dny zaměřené na cvičení a správné držení těla, které vedla studentka fyzioterapie slečna Terezie Kánská. Následovala beseda s knihovnicí paní Ivanou Kozlovou, při které si děti mohly vytvořit svůj vlastní komiks k postavičkám „Žížaláků“.

V květnu, po návratu žáků prvního stupně do škol jsme pro velký úspěch opět navštívili místní firmu Moraviaflor, kde se vyrábí tradiční umělé květiny z přírodních materiálů. Nejen u děvčat tvořivé odpoledne spojené s výrobou krásných čelenek sklidilo velmi pozitivní ohlas a nadšení. Poděkování za spolupráci patří panu Milanu Synkovi za zprostředkování projektových dnů a paní Heleně Synkové za milé a trpělivé vedení v průběhu tvoření. Domů jsme odházeli nejen slušivě ozdobeni, ale také pozitivně naladěni.

Začátkem června jsme se s paní učitelkou Alenou Koktavou a 41 žáky vydali na výlet do Vysočina arény. Děti si zde mohly vyzkoušet náročný trénink biatlonistů při jízdě na kolečkových bruslích nebo koloběžkách. Trenér žákovské kategorie pan Martin Kalous spolu s dalšími členy Sportovního klubu v Novém Městě na Moravě připravili pro děti bohatý program zakončený střelbou z laserové malorážky. I jim patří poděkování za odpoledne plné nezapomenutelných zážitků.

Florbalový klub ASK v Bystřici nad Pernštejnem pro nás připravil atletické odpoledne. Ve velmi horkém počasí se všechny děti aktivně zapojily do běhu na 40 m, skoku do dálky, skoku z místa, běhu do schodů a hodu kriketovým míčkem.

S panem Ladislavem Jílkem jsme strávili odpoledne u rybníka Sekera, kde se děti seznámily se základy rybářství. Nakonec si každý mohl vyzkoušet nahodit udici a čekat, zda se některý z kaprů chytí.

Dalším, ze sportovně zaměřených projektových dnů bylo odpoledne strávené s Ivanou Koktavou, která se věnuje hodu oštěpem. Mezi její největší úspěchy prozatím patří zisk šesti zlatých medailí z Mistrovství ČR v hodu oštěpem, účast na Mistrovství Evropy a na Olympijských hrách dětí a mládeže v Buenos Aires. Také Ivance moc děkujeme za to, že jsme si mohli tento náročný a nebezpečný sport vyzkoušet osobně.

Děti z mateřské školy měly možnost seznámit se s činností místních hasičů. V rámci tří projektových dnů mohly obdivovat hasičskou techniku, výstroj hasičů a zázemí hasičské zbrojnice. Poděkování za realizaci patří panu Martinu Novotnému, který byl ochotný vytvořit pohodové odpoledne se stejným námětem také pro děti ze školní družiny a klubu. Největší atrakcí bezesporu bylo napojování hadic na cisternu a stříkání na cíl. Někteří odcházeli z projektového dne kompletně promočeni. Naštěstí jsme si ten den objednali dostatečně teplé a slunečné počasí.

V rámci projektových dnů se pro děti z MŠ podařilo zrealizovat také výlet do ZOO v Jihlavě, kde se mohly aktivně zapojit do programu „Kočka není pes“ a „ZOO v krabici“.

Poslední projektový den v letošním školním roce pro nás zprostředkuje paní kastelánka na zámku v Lysicích.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem odborníkům z praxe, kteří byli ochotni věnovat nám svůj volný čas a strávit s námi příjemná odpoledne. Všichni pro nás připravili zajímavý a poučný program z různých oblastí a my jsme si tak mohli rozšířit svoje vědomosti, ale také praktické dovednosti. Doufám, že i my jsme pro ně byli alespoň malým přínosem a že vzájemná spolupráce přinesla něco pozitivního i jim. Poděkování patří také panu starostovi, který pro nás zajistil dotace na projektové dny a děti se tak mohly účastnit všech projektových dnů zcela zdarma. Děkujeme.

Mgr. Soňa Halámková, koordinátor projektových dnů