Jeden svět

8 Květen 2022

   Každý rok se v průběhu měsíců března a dubna koná Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Po online promítání během pandemie Covid-19 se letošní ročník již standardně uskutečnil v promítacích sálech, a proto jsme s žáky devátého ročníku vyjeli do kina v Boskovicích.

Z nabídky filmů jsme vybrali snímek Mé dětství, má země – 20 let v Afganistánu.

   Časosběrný dokument zachycuje období této země od roku 2001 do roku 2021. Deváťákům tedy bylo ukázáno dění z období, v němž oni přicházeli na svět, ale tato jedna z nejchudších zemí světa již několik let prožívala převratné události, které, jak víme, dosud neskončily.

V kontextu osudů života chlapce Míra Hussajna od jeho sedmi let až po dospělost jsme sledovali část dějin této země. Jako se Mírovi podaří z života na úplné periferii postupně odstěhovat do metropole Kábul, kde za nějaký čas dostává práci kameramana, tak jeho země svržením vlády Tálibánu získává vyhlídky na její postupný vzestup. Tálibán se však nevzdává, využívá také situace války v Iráku a opět si rozšiřuje jím ovládané území. Mír jako kameraman se dostává do přímého kontaktu s rozmanitými historickými zvraty své země, jeho kamera točí jak veselé fotbalové zápasy, tak i exploze, při nichž umírají lidé. Dokument končí návratem Tálibánu k moci...

   Po promítnutí filmu následovala beseda s panem Tomášem Líznou, při níž byly ještě přidány další informace o současném Afganistánu, upřesněna sdělení z filmu a zodpovězeny dotazy žáků.

   Při následné diskuzi se žáky ve škole na toto téma, kdy otevřeně sdělovali své postřehy a svá stanoviska k danému tématu v široké škále svých znalostí, emocí, návrhů i postojů, jsem byla ráda, že mohli tento snímek vidět. Díky jejich různým reakcím jsem si totiž uvědomila, že snad ještě více než kdy dříve je pro děti důležité, aby s tématy odlišnosti, nesvobody, války, práv, apod. byli seznamováni a především se s nimi o tom hovořilo.

   Přála bych si, aby zhlédnutí podobných dokumentů našim žákům poskytlo nejen informace o oblastech, kde jsou potlačována lidská práva, ale také podpořilo jejich další zájem dozvědět se více o problémech současného světa, uvědomovat si pestrost kultur, přát lidem právo na svobodu, nebýt lhostejní, nýbrž umět být nápomocní, tolerantní, ohleduplní a všímaví k potřebám druhých.

Mgr. Lenka Němečková