Exkurze v modrotisku

9 Červen 2024

  Dne 28. 5., jsme my-žáci 7. třídy, navštívili Modrotisk Danzinger v Olešnici.

  Prohlídka trvala dvě vyučovací hodiny a dozvěděli jsme se tady spoustu zajímavých informací. Pan majitel Jiří Danzinger nás mile přivítal a pak nám jeho tatínek vyprávěl o založení dílny, její historii a o současné výrobě, která je vlastně stále tradiční už od roku 1816.

Viděli jsme mnoho forem potřebných na potištění plátna. Také jsme si je mohli potěžkat. Některé byly velké, těžší, jiné malé, některé byly již velmi staré, přesto se však stále všechny používají a jejich vzory jsou žádané. Pan Danzinger nám ukázal, jak se na plátno pomocí těchto forem tiskne. Zjistili jsme, že to není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Vše je tady ruční výroba, od natištění látky až po její obarvení. Vyrobení plátna na jednu zástěru trvá tři až pět dní.

  Celý výklad nás velmi bavil a odpoledne strávené v modrotiskové dílně jsme si užili. Moc se nám to všem líbilo a děkujeme panu Danzingerovi za jeho povídání. Poděkování patří také paní učitelce Němečkové, že nám tuto exkurzi zprostředkovala. 

Kristýna Kozlová, žákyně 7. třídy