Dokončení projektových dnů v ZŠ a MŠ Olešnice

19 Prosinec 2021

   

   O projektových dnech již bylo v červencovém zpravodaji letošního roku napsáno několik příspěvků. Nyní jsme ale projekt financovaný z Šablon zdárně dokončili, a proto se nabízí shrnutí celé, téměř rok a půl trvající „akce“.

   Když jsem byla na začátku loňského školního roku pověřena vedením projektových dnů, měla jsem jen rámcovou představu o tom, co by to mohlo obnášet. Následovalo hrubé plánování a mnoho hodin strávených vyhledáváním informací na internetu. Hrubé plány projektových dnů postupně dostávaly jasnější podobu a já se začínala těšit na to, co všechno s dětmi ze školní družiny a školního klubu zažijeme.

   Všechny moje plány ovšem vzaly velice rychle za své, jelikož covid byl jiného názoru. Než nám zavřel školy poprvé, stihli jsme s dětmi pouze šití roušek v Modrotisku. V prosinci jsme naštěstí zase mohli alespoň na chvíli do školy a nabízelo se vánoční tvoření. Navštívili jsme dílnu pana Jílka, kde jsme tvořili z keramiky. Následovalo tvoření u pana Synka v Moraviafloru a výroba adventních věnců. V lednu nám covid hatil plány projektových dnů podruhé, jelikož do školy mohli pouze žáci prvních a druhých tříd. Alespoň pro ně jsem tehdy uspořádala setkání s Terezií Kánskou a děti se naučily nové cviky na protažení těla. Následovala beseda s paní Kozlovou, čtení a tvorba vlastních komiksů. Prvního března letošního roku opět zaúřadoval covid a udělal mi „čáru přes rozpočet“ potřetí. Školy byly opět uzavřeny pro všechny děti. Otevření škol jsme s napětím očekávali hodně dlouho a na 12. dubna už jsme se všichni velmi těšili. Nastala další vlna projektových dnů. Ke konci školního roku jsme stihli jarní výrobu čelenek v Moraviafloru, návštěvu hasičské zbrojnice s Martinem Novotným a chytání kaprů s panem Jílkem u rybníka Pod sekerou. V této době proběhly i projektové dny v MŠ, které se také konaly pod vedením Martina Novotného v hasičárně. Výlet do ZOO v Jihlavě byl pro děti MŠ také uspořádán pod záštitou projektových dnů.

   Do konce školního roku nezbývalo mnoho času, ale zbývalo uspořádat ještě mnoho projektových dnů. Prvním projektovým dnem z kategorie „mimo školu“ se mi podařilo domluvit střelbu z laserových malorážek a jízdu na koloběžkách v biatlonovém areálu, které tehdy sklidily mezi dětmi velký ohlas. Následovalo sportovní odpoledne v Bystřici nad Pernštejnem a oštěpařské odpoledne s reprezentantkou ČR Ivanou Koktavou. Poslední projektový den byl spojený s prohlídkou zámku v Lysicích.

   Čas ke konci školního roku většinou plyne pomalu, tentokrát byl však neúprosný a zvláštní covidový školní rok se rychle chýlil ke svému konci. Nezbývalo nic jiného, než zbytek projektových dnů odložit na nový školní rok a doufat, že tentokrát už bude covid milosrdnější.

   Začátek nového školního roku bývá vždy náročný, proto se projektové dny začaly realizovat až od října. Na podzim jsme navštívili Muzeum v Boskovicích a expozici „Pojď si hrát“, kde si děti mohly vyzkoušet velké množství deskových, stolních a karetních her. Obdiv také sklidily hlavolamy. Snažili jsme se vysvobodit slavného ježka v kleci, který je spojený se stínadelskou trilogií Jaroslava Foglara nebo sestavit známou Rubikovu kostku a vyzrát na méně známé hlavolamy ze sirek. Nezapomenutelným zážitkem pro děti se stal projektový den v Punkevních jeskyních. Společně jsme zde obdivovali krásu krápníků, která se nikdy neokouká a neomrzí. Jízda na lodičkách po řece Punkvě byla velkým dobrodružstvím, které jsme ještě umocnili jízdou na lanovce a pohledem do úchvatné propasti Macocha. Moravský kras nás učaroval natolik, že jsme se ke Skalnímu Mlýnu vrátili i v dalším projektovém dnu. Tentokrát jsme navštívili Dům přírody a v rámci „Dne s netopýrem“ jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o těchto chráněných savcích. Zahráli jsme si několik zajímavých tematických her a vyblbli se v netopýří jeskyni. K mému velkému překvapení děti poslouchaly nové informace velmi pozorně. Cestou zpět mi prvňáčci v autobuse vysvětlovali, co je to echolokace.

   Předposledním projektovým dnem byla návštěva Edenu v Bystřici nad Pernštejnem. Na tento den jsme si objednali zimní počasí a první vydatné sněžení, které umocňovalo vánoční atmosféru v Edenu. Děti si zde mohly vyzkoušet interaktivní a velmi poučný program „Příběh půdy“. Navštívili jsme také Ekopavilon, kde jsme viděli průřez Vírskou přehradou a to, jak přehrada funguje uvnitř hráze nebo obří Zeměkouli a ztvárnění skleníkového efektu, což bylo zrovna aktuální téma z přírodovědy páťáků. Následovala prohlídka stájí spojená s ukázkou koní.

  Projektové dny jsme zakončili začátkem prosince v Muzeu Blanenska na Zámku v Blansku. Na blanenském zámku žila spousta zajímavých osobností a mezi nimi i vynálezce parafínu Karel z Reichenbachu. Děti si zde vyrobily svíčku a navštívily interaktivní hernu, která byla spojena s obdobím pravěku a děti se tak na pár chvil mohly stát archeology.

   V covidové době nebylo jednoduché organizovat projektové dny. Vždy jsme se snažili maximálně dodržovat protiepidemiologická opatření a dbát na bezpečnost dětí. Všechno to méně příjemné ale převážily spokojené a nadšené děti, které cestou domů usínaly v autobuse, opatrovaly nakoupené suvenýry a při vystupování z autobusu se ptaly „kam pojedeme příště?“ Chlapec, který se účastnil pouze posledního projektového dne při výrobě svíčky prohlásil „proč já jsem se nepřihlásil i na ty předchozí projektové dny?“ Toto všechno mě vždy hřálo u srdce a utvrzovalo mě v tom, že i v této obtížné době má organizace projektových dnů pro děti smysl. V Edenu se organizátoři aktivit drží motta "Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a možná si vzpomenu. Zapoj mě a já porozumím." Přesně v tomto duchu se všechny projektové dny konaly. Děti si vždy mohly vyzkoušet něco nového a mohly něco zažít „na vlastní kůži“.

   Závěrem mi nezbývá nic jiného než poděkovat všem odborníkům z praxe, kteří nás projektovými dny provázeli a měli s námi trpělivost. Poděkování patří také panu starostovi za vypsání grantu. Díky němu totiž všechny děti absolvovaly všechny projektové dny zcela zdarma. Poděkování patří také oběma vychovatelkám školní družiny a paní učitelce Koktavé za doprovod na projektových dnech. Nepostradatelnou součástí „týmu“ byla i paní Štěrbová, která vyřizovala všechny ekonomické záležitosti projektových dnů, za což také děkujeme. Nesmíme zapomenut ani na poděkování CK K&M Tour za pohodlný autobus a trpělivé řidiče.

Bylo mi velkou ctí a potěšením organizovat všechny projektové dny a doufám, že i v budoucnu budu moct něco podobného ještě zažít. Děkuji.

 

                                                                       Mgr. Soňa Halámková, koordinátor projektových dnů.