Digitální výchova

25 Leden 2023

Při používání digitálních technologií, které jsou běžnou součástí života většiny z nás, je stále potřeba se učit v online prostoru orientovat, uvědomovat si přednosti i nedostatky jejich používání a budovat si zdravější digitální návyky. Proto jsme pro žáky, učitele i rodiče pozvali do školy odborníky z organizace Replug me, která cílí na zdravé používání mobilních telefonů a počítačů, předcházení závislosti a učí o online světě kriticky přemýšlet.

Žáci sedmých až devátých tříd se zúčastnili tří po sobě navazujících workshopů. V nich zjistili, co je záměrem firem, které jsou na internetu, co mají dělat, aby se nestali zdrojem dat pro jejich účely, jaký vliv mají technologie na spánek člověka, jak vznikají návykové mechanismy. Žáci si vyzkoušeli techniky a strategie, které mohou užít pro lepší soustředěnost a vyrovnání se s emocemi, které prožívají a dozvěděli se, jak správně si mohou vytvořit svůj návyk pro zdravější pohyb v digitálním světě.

Učitelé byli v rámci metodického semináře proškoleni tak, aby znali specifika moderních technologií, jejich dopady na zdraví, pozornost dětí a podněcovali žáky k budování zdravých návyků a vytvářeli školní prostředí psychické pohody.

Na besedě, určené zejména pro rodiče, se přítomní dozvěděli o příčinách přitažlivosti online prostoru pro děti a o jeho rizicích na zdraví dětí. Rodičům byly poskytnuty návody, jak pomoci sobě i dětem, aby používání moderních technologií bylo vyvážené a doma zavládla spokojenost jak u rodičů, tak u dětí.

Lenka Němečková