Povolání

9 Březen 2023

V únoru si děti v mateřské škole povídaly o povolání. V rámci rozvíjení slovní zásoby a jazykového vyjadřování se děti seznámily s různými profesemi. Ve třídě berušek se tak sešla: kuchařka, cukrářka, letuška, zahradnice a také třeba lékař, hasič, výpravčí nebo policista. Děti s pomocí paní učitelek vyrobily nádherné papírové šaty, které ozdobily pestrými látkami. Sledovaly i šití paní učitelky na šicím stroji a vyzkoušely si pedál od šicího stroje.

Motýlci si také vyzkoušely šití na stoji. Nejdříve šily stehem „cik-cak“ volně na papír a zapojovaly fantazii, co kličkováním po papíře vzniklo (šnek, motýl,…). Poté si troufly šít po linii takzvané „jednotažky“ (list, který si předem vykreslily). A protože to holčičkám šlo velmi dobře, ušila s nimi paní uč. Danzingerová gumičky do vlasů z modrotisku. Na výběr měly holky několik vzorů. Práce u šicího stroje holky velmi bavila a vše se moc povedlo.

Kluci se zaměřili na výrobu hasičských vozů a hasičů samotných. Využili retro šroubování, fantazii, chlupaté drátky a plastelínu nebo papír.

S tématem povolání pokračovaly děti v kroužku KUTIL, kde si vyzkoušely práci obkladač. Děti si s pomocí aku vrtačky a míchadla umíchaly lepidlo na obklady a s pomocí skutečných obkladačských pomůcek (zednická lžíce, špachtle, hřeben) nanesly lepidlo na malířské plátno a kladly kachličky různých rozměrů. Dále pracovaly se šablonou, kterou přenášely tvar na papír a poté dle své fantazie dokreslily, co jim tvar připomíná.

Děti pracovaly se zaujetím, práce jim přinesla mnoho nových poznatků a praktických zkušeností.

Video ŠKOLKA UŽ NÁM MÁVÁ – na web MŠ, je to záznam z loňska „Rozloučení s předškoláky“